Psihoaktivne snovi, kaj so in kako so razvrščene?

Psihoaktivne snovi, kaj so in kako so razvrščene? / Droge in odvisnosti

Psihoaktivne snovi so kemične snovi (droge ali psihotropna zdravila) naravnega ali sintetičnega izvora, ki vplivajo na delovanje centralnega živčnega sistema. (CNS), to je do možganov in hrbtenjače. Med njegovimi učinki lahko najdemo zaviranje bolečine, spremembo razpoloženja, spremembo zaznavanja itd..

Čeprav so zdravila povezana s terapevtsko in medicinsko uporabo, se droge pogosto štejejo za rekreativne. Slednje se pogosto nanašajo na mlade, v resnici pa jih uživajo ljudje različnih profilov in različnih starosti..

Psihoaktivne snovi so zelo vsestranske in imajo širok repertoar učinkov. Treba je opozoriti, da se nekatere psihoaktivne snovi štejejo za droge in psihotropne droge. Primer je Xyrem, ki se lahko kot medicinska uporaba uporablja za zdravljenje narkolepsije, v prostem času pa se imenuje tekoči ekstazi ali GHB.

Več o tej snovi lahko izvedete v našem članku: "GHB: zdravilo, ki ga silovatelji uporabljajo za nevtralizacijo svojih žrtev"

Psihoaktivne snovi: njihovi začetki

Psihoaktivne snovi ni uporabljal le sodoben človek, temveč so jih uživali že tisoče let. Pravzaprav obstajajo odkritja, ki kažejo, da so bila porabljena od leta 3000 pr. Podatki kažejo, da so bili opioidi takrat že vzeti. Pozneje je znano, da so Azteki uporabljali pejot in nekatere šamane halucinogenih snovi.

Kako so razvrščene psihoaktivne snovi

V naslednjih vrsticah smo razvrstili psihoaktivne snovi, ki razlikujejo psihotropna zdravila.

Vrste psihotropnih zdravil

Obstaja veliko različnih psihotropnih zdravil, zato jih lahko razvrstimo na različne načine. Nobena od spodaj naštetih kategorij ni boljša od ostalih, vendar smo upoštevali funkcionalnost ali uporabnost vsake skupine psihotropnih zdravil..

1. Nevroleptiki in antipsihotiki

To so psihotropna zdravila, ki se uporabljajo za zdravljenje psihotičnih kriz. Nekatera od teh zdravil imajo močne stranske učinke in jih pogosto uživajo, na primer, bolniki s shizofrenijo ali paranoidno motnjo. Med najbolj znanimi sta haloperidol ali olanzapin.

2. Anksiolitiki in hipnotični sedativi

Anksiozne motnje so eden najpogostejših razlogov za psihološko posvetovanje, zato so tudi te psihotropne droge najbolj uporabljene. Nekatera od teh zdravil, ki so vključena v to klasifikacijo, se uporabljajo kot pomirjevala za lažje spanje. Označimo lahko diazepam (valium) ali tranquimazin.

3. Antidepresivi

To so psihotropna zdravila, ki se uporabljajo za zdravljenje depresije, zaradi različnih ukrepov pa povečujejo prisotnost serotonina, noradrenalina ali dopamina v možganih. Na primer, z zaviranjem encimov prevzema. Poudarja, med drugim, fluoksetin (ali prozac) ali sertralin.

4. Stabilizatorji razpoloženja / Eutimizers

Ta vrsta psihotropnih zdravil so psihoaktivne snovi, ki se uporabljajo v primeru, ko bolnik trpi bipolarno motnjo, na ta način je mogoče stabilizirati razpoloženje in ga ohranjati stabilno. Označimo lahko litijeve soli ali karbamazepin.

 • V te klasifikacije se lahko poglobimo v našem članku: "Vrste psihotropnih zdravil: uporabe in stranski učinki"

Vrste zdravil

Droge imajo tudi različne učinke in jih je mogoče razvrstiti na več načinov. So naslednji.

Glede na zakonitost

Glede na njihovo zakonitost se lahko droge razvrstijo v:

 • Zakonite droge: so tiste, ki jih dovoljuje zakonodaja države. Ti zakoni se lahko spremenijo iz ene države v drugo. V Španiji so alkohol ali tobak zakonite droge.
 • Nezakonite droge: so tiste, katerih poraba v državi ni dovoljena. V Španiji lahko na primer govorimo o kokainu ali ekstazi. Trgovci z drogami so odgovorni za trženje te vrste snovi, eden najbolj znanih je bil Pablo Escobar. Njegovo biografijo si lahko preberete v našem članku: "Biografija in osebnost Pabla Escobarja, nesmenjenega narka"

Glede na to, kako se porabijo

Zdravila se lahko zaužijejo na različne načine. Toda kaj so?

 • Dimljeni: tobak, hašiš ali "razpok" so nekateri primeri.
 • Oralna pot: ekstazi, alkohol, LSD
 • Navdih: hitrost, trakovi kokaina.
 • Vdihavanje: lepilo, poper.
 • Injicirana: heroin

Glede na njegov učinek na centralni živčni sistem (CNS)

Droge lahko glede na učinke razvrstimo na naslednje načine:

 • Depresivi živčnega sistema: Delujejo zaviralno na nekatere funkcije centralnega živčnega sistema. Alkohol, hipnotiki (tablete za spanje ali barbiturati), anksiolitiki, kot so benzodiazepini, opiati (heroin, morfij, metadon itd.) Ali pomirjevala spadajo v to skupino..
 • Stimulanti živčnega sistema: Ustvarjajo nasproten učinek kot prejšnji in so vznemirljive droge, ki izzovejo občutek energije in stimulacijo budnega stanja. Amfetamini, nikotin, kokain ali kofein spadajo v to skupino. Psihodelične ali moteče snovi: To so snovi, ki povzročajo halucinacije in pretirane spremembe v zaznavanju. Najbolj znani so: LSD, meskalin, ketamin in MDMA

Uživanje drog je danes zelo razširjeno in raznolikost teh je izjemna. Nekatera od teh zdravil so naravna in jih proizvaja narava sama. Drugi, sintetični, sledijo vrsti kemijskih procesov za njihovo ustvarjanje. Neposrednost njenih učinkov je povezana s hitrostjo, v kateri aktivno snov prehaja v kri. Na splošno so zdravila, ki se injicirajo, tista, ki povzročajo najhitrejše učinke, in tudi tista, ki povzročajo največ zasvojenosti.

 • Če želite več informacij o zdravilih, si lahko preberete naš članek: "Vrste zdravil: spoznajte njihove lastnosti in učinke"